خودارضایی در کودکان

بیشتر کودکان با اندام تناسلی خود بازی می کنند – متخصصان انتظار این را در سال های کودکی، جایی بین دو تا شش سالگی دارند. دلیل اینکه نوازش تناسلی بزرگسالان را آزار می دهد این است که ما تمایل داریم اعمال کودکان را از چشم بزرگسالان ببینیم. برای یک کودک، خودارضایی بخشی طبیعی از کشف این قسمت های بدن او و احساسات لذت بخشی است که از آنها ناشی می شود. نوزادان در کاوش در بدن خود متوجه می شوند که برخی از اعضای بدن خود احساس لذت بیشتری نسبت به سایرین دارند. هنگامی که این مناطق کشف می شوند، آن دست های کوچک اغلب در آنجا پیدا می شوند. برای کودک، ماساژ دادن اندام تناسلی او لذت بخش است. “اشتباه” یا “کثیف” نیست. فقط اگر کودک این اصطلاحات را از بزرگسالان بشنود (یا اضطراب آنها را درک کند) نگران و گیج می شود.

از آنجایی که کودکان هنگام کاوش یا تحریک اندام تناسلی خود هیچ کاری “اشتباهی” انجام نمی دهند، نیازی به سرزنش، شرمساری، تحقیر، شرمساری یا تنبیه آنها نیست. مهمتر از همه، از بیان اینکه اینها اعضای بدن بد هستند خودداری کنید.

خودارضایی گاه به گاه رفتار طبیعی بسیاری از کودکان نوپا و پیش دبستانی است. تا یک سوم کودکان در این گروه سنی در حین بررسی بدن خود، خودارضایی را کشف می کنند. اغلب آنها صرفاً به این دلیل که احساس خوبی دارند به خودارضایی ادامه می دهند. برخی از کودکان به دلیل ناراضی بودن از چیزی، مانند برداشتن پستانک، اغلب خودارضایی می کنند. دیگران به تنبیه یا فشار برای توقف کامل خودارضایی واکنش نشان می دهند.

کمک به کاهش خودارضایی در کودکان

کودکان را نباید به خاطر خودارضایی تنبیه بدنی کرد، یا در مورد آن فریاد زد یا توهین کرد. به خودارضایی برچسب بد، کثیف، شیطانی یا گناه نزنید و دست های فرزندتان را نبندید و از هیچ نوع محدودیتی استفاده نکنید. همه این رویکردها فقط به مقاومت و احتمالاً بعداً به بازداری جنسی در سنین بزرگسالی منجر می شود.

حذف خودارضایی غیرممکن است. این واقعیت را بپذیرید که وقتی فرزندتان از چیزی لذت برده ترک آن غیرممکن است ، بهتر است والدین کودک خود را آگاه کنند که این عمل نباید در مکان های عمومی انجام بگیرد.

در هنگام خواب بطور مداوم کودک خود را چک نکنید که آیا دستش بین پاها است و یا اینکه نباید روی شکم بخوابد.

اگر در لحظات نامناسب دست‌ های فرزندتان به سمت اندام تناسلی او منحرف می‌شود، یک اسباب‌ بازی یا کتاب مورد علاقه‌اش را در دسترس داشته باشید تا به جای آن به او بدهید. یا از آنها دعوت کنید تا در انجام یک پازل به شما کمک کنند، یا با بلوک ها بازی کنید، یا یک توپ را به اطراف بچرخانید.

در آغوش گرفته شدن کودکان توسط والدین در طول روز و افزایش احساس آرامش روحی در آن ها کمک زیادی به کاهش رفتار خودارضایی خواهد کرد ، سعی کنید در مواقع مختلف روز کودک خود را در آغوش بگیرید.

متخصصان ما در کلینیک خانه توانبخشی (کاردرمانی در جردن) خدمات تخصصی روانشناسی و کاردرمانی را برای کودکان و بزرگسالان ارائه می دهند. برای دریافت مشاوره و روزو نوبت با شماره تلفن ۰۹۱۰۷۳۶۴۰۳۶تماس حاصل بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید