ورزشهای مناسب برای سالمندان

با افزایش سن، بسیاری از ما نسبت به خطر آسیب بیشتر آگاه می شویم، به خصوص وقتی بدن و سطح تناسب اندام ما تغییر می کند.

بنابراین، چه تمرین‌ ها و ورزش‌ هایی برای سالمندان بهتر است؟ طیف وسیعی از گزینه ها در دسترس است، اما در نهایت به فرد و اهداف شخصی آنها بستگی دارد.

متخصصان حوزه سالمندان ترکیبی از چهار فعالیت اصلی را برای کمک به حفظ سلامتی سالمندان توصیه می کند:

  • فعالیت های هوازی – برای قلب، ریه ها و رگ های خونی
  • فعالیت های قدرتی – برای کمک به حفظ استحکام استخوان
  • فعالیت های انعطاف پذیری – برای کمک به حرکت آسان تر
  • فعالیت های تعادلی – برای بهبود تعادل و کمک به جلوگیری از سقوط.

همیشه بهتر است قبل از شروع هر فعالیت ورزشی جدید با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که انجام آن برای شما بی خطر است.

همیشه بهترین کار این است که با پزشک خود برای برنامه ای که به بهترین وجه با نیازهای فردی شما سازگار است، مشورت کنید.

به یاد داشته باشید که همیشه برنامه تمرینی خود را از سطح پایین شروع کنید و به آرامی پیشرفت کنید ، به خصوص اگر مدت زیادی است که ورزش نکرده اید. ورزش خیلی شدید و خیلی سریع ممکن است خطر آسیب دیدگی شما را افزایش دهد.

ورزش برای افراد سالمند چگونه است؟

سالم‌ ترین شکل فعالیت بدنی برای افراد مسن و سالمندان فعالیتی است که در بسیاری از سیستم‌ های بدن تا حد امکان کار کند. انتخاب فرم مناسب ورزش متناسب با سلامت و تناسب اندام سالمند ضروری است. مانند هر فعالیت بدنی، ابتدا باید با تمرینات ملایم و کوتاه مدت برای سالمندان شروع کنید تا بدن به ورزش عادت کند و سپس با سازگاری بدن به تدریج شدت آن را افزایش دهید.

ورزش برای افراد مسن باید شامل عناصر تمرین قدرتی برای تقویت عضلات، ورزش های هوازی برای افزایش ظرفیت هوازی، حرکات کششی برای افزایش انعطاف پذیری بدن و فعالیت های تعادلی برای بهبود تعادل بدن باشد.

فعالیت ورزشی مناسب برای سالمندان سیستم عضلانی را تقویت می کند، انعطاف بدن را بهبود می بخشد، به حفظ تعادل کمک می کند، از مفاصل به ویژه ستون فقرات و باسن محافظت می کند، آمادگی تنفسی را افزایش می دهد و ظرفیت هوازی را بهبود می بخشد.

ورزشهای مناسب برای سالمندان

پیاده روی
پیاده روی یک ورزش عالی برای کمک به افزایش سلامت استخوان های سالمندان است و برای سلامت قلب نیز مفید است. حداقل چهار بار در هفته 30 دقیقه در روز را هدف قرار دهید. اگر نگران آسیب دیدن خود در مسیرهای پیاده روی ناهموار هستید، تردمیل یک جایگزین عالی است.

شنا کردن
ورزش در آب فشار روی مفاصل را کاهش می دهد، که آن را به گزینه ای محبوب برای افرادی که از آرتروز رنج می برند تبدیل می کند. شنا می تواند به بهبود سلامت قلب و عروق و قدرت عضلانی سالمندان کمک کند و رباط ها و تاندون های سالمند را نیز تقویت کند.

تای چی
تای چی یک فعالیت کم فشار است و شامل حرکات ملایم است. هیچ تجهیزات خاصی مورد نیاز نیست، بنابراین شروع به کار آسان است. هنگام انجام تای چی، ماهیچه ها معمولا به جای سفت شدن، شل هستند، مفاصل به طور کامل کشیده یا خم نمی شوند و بافت های همبند کشیده نمی شوند. این بدان معنی است که بدن انعطاف پذیری و قدرت عضلانی خود را بدون وارد کردن فشار زیاد به بدن خود بهبود می بخشید. تای چی همچنین می تواند به بهبود تعادل کمک کند که خطر سقوط را کاهش می دهد.

سایر ورزش ها

یوگا
یوگا یکی از ورزشهای مناسب برای سالمندان نه تنها سلامت جسمانی شما را بهبود می بخشد، بلکه به دلیل خواص آرامش بخش مدیتیشن حرکات و کشش های مختلف به کاهش استرس نیز کمک می کند. این یک تمرین کم تاثیر است که می تواند تعادل، قدرت، جریان تنفسی و انعطاف پذیری عضلات شما را بهبود بخشد، به خصوص زمانی که آن را چندین بار در هفته انجام دهید.

تنیس
بهبود هماهنگی دست و چشم، استحکام استخوان و تعادل از جمله فواید بازی تنیس برای سالمندان است. دویدن در جهات مختلف، انتقال وزن بدن از پا به پا، و تاب دادن راکت با بازوها به کل بدن یک تمرین عالی می دهد. تنیس معمولاً سریع‌ تر از سایر ورزش‌ها است، بنابراین توصیه های احتیاطی درمانگر خود را در نظر بگیرید.

گلف
گلف یکی از ورزشهای مناسب برای سالمندان است و یک تمرین عالی برای حرکت دادن مفاصل شما به دلیل حرکاتی است که هنگام چرخاندن چماق در دامنه وسیعی از حرکت درگیر می شود. بازی گلف همچنین گردش خون شما را فعال می کند که قلب شما را تشویق می کند تا کارآمدتر کار کند و به ساخت عضلات کمک کند. در حالی که این یک ورزش پر انرژی نیست، اما تمام آن تاب خوردن، قرار دادن و بیدار شدن در اطراف مسیر واقعاً افزایش می یابد. علاوه بر این، جنبه اجتماعی و تمرکز درگیر در بازی نیز به بهبود تمرکز و سلامت کلی شما کمک می کند.

 

مقالات مرتبط :

کلینیک توانبخشی سالمندان

دوران سالمندی سالم

باشگاه سالمندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید