نارساخوانی یکی از اختلالات یادگیری شایع است که معمولا سبب بروز مشکلات خواندن، نوشتن و دیکته نویسی می شود.

این یک مشکل یادگیری خاص است و سبب ایجاد مشکلاتی در برخی توانایی‌ های مورد استفاده برای یادگیری، مانند خواندن و نوشتن می‌شود.

در اختلالات یادگیری برخلاف ناتوانی یادگیری، هوش تحت تأثیر قرار نمی گیرد و کودکانی که دچار اختلال نارساخوانی هستند از نظر هوشی مانند همسالان خود هستند.

نارسا خوانی می‌تواند چالش‌ هایی را برای کودک و یا بزرگسالی که به آن مبتلا است ایجاد کند، اما برای بهبود مهارت‌های خواندن و نوشتن و کمک به افرادی که این مشکل را دارند برای موفقیت های تحصیلی و شغلی راهکارهای درمانی و پیشتیبانی موثری از جمله کاردرمانی ذهنی وجود دارد.

علائم نارساخوانی

علائم این اختلال یادگیری خاص معمولاً زمانی مشخص می شود که کودک وارد مدرسه می شود و شروع به تمرکز بیشتر روی یادگیری خواندن و نوشتن می کند.

مهم ترین علائم عبارتند از :

  • خواندن و نوشتن خیلی آهسته
  • اشتباهات مکرر در ترتیب حروف در کلمات
  • اشتباه در نوشتن حروف شبیه به هم
  • ضعف در مهارت های املا
  • وقتی به صورت شفاهی گفته می شود، اطلاعات را بهتر درک می کند، اما با اطلاعاتی که نوشته شده است مشکل دارد

اما افراد مبتلا به نارسا خوانی اغلب مهارت های خوبی در زمینه های دیگر مانند تفکر خلاق و حل مسئله دارند.

دلایل نارساخوانی

در افراد مبتلا به نارسا خوانی تشخیص صداهای مختلف سازنده کلمات و ربط دادن آنها به حروف دشوار است.

نارسا خوانی به سطح کلی هوش فرد ارتباطی ندارد. کودکان و بزرگسالان با تمام توانایی های هوشی می توانند تحت تاثیر این اختلال یادگیری خاص قرار گیرند.

علت دقیق نارسا خوانی ناشناخته است، اما به نظر می رسد ژنتیک و محیط هر دو در بروز آن نقش دارند.

تحقیقات علمی تفاوت‌ هایی را در ارتباط مغزی بین کودکان نارساخوان و کودکان معمولی نشان می‌دهد که مبنایی عصب‌ شناختی برای اینکه چرا خواندن روان برای مبتلایان به نارساخوانی یک مبارزه است، فراهم می‌کند.

درمان نارساخوانی

این اختلال یادگیری خاص یک مشکل مادام العمر است. اما با حمایت های مناسب، افراد نارساخوان می توانند به دانش آموزان و بزرگسالان بسیار موفق تبدیل شوند.

کاردرمانی ذهنی با استفاده از تکنیک های مختلف می تواند به بهبود این اختلال برای کمک به کودک و بزرگسال برای غلبه بر چالش های پیش رو کمک کند.

متخصصان ما در مرکز خانه توانبخشی بر اساس نوع مشکل هر کودک خدمات و مداخلات درمانی و توانبخشی را بر اساس بروزترین متدهای درمانی ارائه می دهند.

خلاصه مطالب

خواندن پیچیده است. این نیاز به مغز ما دارد که حروف را به صداها متصل کند، آن صداها را در ترتیب درست قرار دهد، و کلمات را به جملات و پاراگراف هایی که می توانیم بخوانیم و درک کنیم، جمع کند.

افراد مبتلا به نارسا خوانی در تطبیق حروفی که در صفحه می بینند با صداهایی که آن حروف و ترکیب حروف تولید می کنند مشکل دارند. و وقتی با آن مرحله مشکل دارند، تمام مراحل دیگر سخت تر می شوند.

کودکان و بزرگسالان نارساخوان در خواندن روان، املای صحیح کلمات و یادگیری زبان دوم، از جمله چالش‌های دیگر، تلاش می‌کنند. اما این مشکلات هیچ ارتباطی با هوش کلی آنها ندارد. در واقع، نارساخوانی یک مشکل غیرمنتظره در خواندن در فردی است که هوش آن را دارد که خواننده بسیار بهتری باشد.

 

کلمات مرتبط :

درمان نارساخوانی – درمان اختلالات یادگیری – کاردرمانی برای اختلالات یادگیری – کاردرمانی برای اختلال خواندن – کاردرمانی در جردن – کاردرمانی در میرداماد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید