سنجش قبل مدرسه برای ارزیابی کودکان به لحاظ جسمی و ذهنی در بدو ورود به دبستان انجام می شود تا کودکانی که دچار اختلالات و مشکلاتی هستند و نیازمند خدمات ویژه و توانبخشی هستند هرچه سریع تر شناسایی شوند.

هدف طرح سنجش کلاس اولی‌ها، ارزیابی میزان سلامت جسمی و ذهنی کودکان قبل از ورود به مدرسه است. با سنجش قیل از کلاس اول، از بین همه کودکان ابتدایی، دانش‌آموزان استثنایی تشخیص داده شده و در صورت لزوم به مدارس استثنایی ارجاع داده می‌شوند.

آزمون سنجش قبل مدرسه در اغلب کشورها در زمان ورود به دبستان ضروری است و تحت نظر وزارت آموزش و پرورش انجام می گیرد.

در این آزمونهای ارزیابی متخصصانی در زمینه های مختلف از جمله شنوایی سنج ، بینایی سنج ، روانشناسی و پزشکان عمومی حضور دارند و کودکان را قبل از ورود به مدرسه بطور کامل ارزیابی می کنند.

هدف از آزمون سنجش برنامه‌ ریزی برای ارتقای آموزش کودکان و انجام اقدامات توانبخشی زودهنگام برای کودکانی است که دچار مشکلاتی از جمله اختلالات یادگیری هستند ، چراکه درمانهای توانبخشی هرچه سریع تر آغاز شوند نتایج بهتری را نیز به همراه خواهند داشت.

آزمون سنجش از اواسط خرداد در پایگاه‌ های مخصوصی که آموزش و پرورش اعلام می کند شروع می‌شود و تا اواسط مهر طول می‌کشد. تست سنجش مدرسه برای ثبت نام کودکان در پایه اول دبستان ضروری است و بدون انجام آن کودک نمی تواند تحصیل در کلاس اول را شروع کند.

سنجش قبل مدرسه

اغلب والدین تمایل دارند که فرزند خود را در بهترین مدرسه ثبت نام کنند. آزمون سنجش به مسئولین مدرسه کمک می‌کند تا میزان آمادگی کودک جهت ورود به مدرسه را ارزیابی کنند و همچنین باعث شناخت بهتر والدین و معلمان از میزان توانایی های کودکان می شود و در صورتی که کودکی در زمینه ای دچار ضعف یا ناتوانی باشد مداخلات درمان و توانبخشی برای کودک هرچه سریع تر آغاز شود.

والیدن باید فرزند خود را برای ارزیابی توسط متخصصان آماده کنند بطوری که کودک از قرار گرفتن در این محبط ترسی نداشته و دچار اضطراب نشود، در بخش روانشناسی کودک باید بدون حضور والدین‌اش ارزیابی شود، اما خیلی از کودکان می‌ترسند از مادرشان جدا شوند و ساعت‌ها زمان می‌برد تا راضی شوند و به تنهایی وارد اتاق مشاور شوند.

در سنجش قبل مدرسه اموری مانند آگاهی نسبت به محیط اطراف، پیروی از دستورات ساده، حل مسائل ابتدایی، پاسخ به سؤالات، نحوه برقراری ارتباط کودک با همسالان و … مورد بررسی قرار می گیرد تا توانایی های کودک ارزیابی شوند.

در این آزمون ارزیابی شنوایی ، بینایی ، حافظه کودک و وضعیت کلی سلامت کودک بررسی می شود ، چه بسا والدین از مشکلات جسمی و ذهنی در کودک خود بی اطلاع باشند که در این جلسات تشخیص داده می شوند.

اگر کودکی مشکل بینایی داشته باشد، او را به چشم پزشک ارجاع می‌دهند تا عینک تهیه کند یا اگر مشکل شنوایی وجود داشته باشد او را به پزشک ارجاع می‌دهند تا مراحل درمانی را طی کنید و اگر به کاردرمانی یا گفتاردرمانی نیاز داشته باشد به مراکز توان بخشی ارجاع داده میشود.

اگر فرزند شما در آزمون سنجش سلامت کلاس اول رد شود، شما باید بعد از حدود سه ماه برای تست دوم به مرکز آموزش استثنایی مراجعه کنید. ممکن است فرزند شما به دلیل اضطراب یا غریبه بودن با محیط نتوانسته، جواب‌های درستی به سوالات دهد و در آزمون سنجش قبل مدرسه رد شده باشد.

به همین دلیل اگر بعد از رد شدن در آزمون سنجش کلاس اول، آموزش دادن به فرزند خود را شروع کرده و تلاش کنید که اضطراب او را از قرار گرفتن در محیط‌‌های نا آشنا کم کنید، به احتمال زیاد او می‌تواند در آزمون دوم قبول شود.

 

کلمات مرتبط :

سنجش کلاس اول – متخصص کاردرمانی ذهنی کودکان – توانبخشی کودکان استثنایی – سنجش قبل مدرسه – کاردرمانی در جردن – کاردرمانی در میرداماد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید