توانبخشی سالمندان به منظور حفظ و بهبود سلامت عمومی و توانایی افراد سالمند ارائه می شود.

راهکارهای توانبخشی همچون فیزیوتراپی و کاردرمانی به بهبود کیفیت و لذت سالمندان از زندگی کمک می کنند.

متخصصان ما یک ارزیابی عملکردی کامل انجام خواهند داد و با سالمند و خانواده وی برای تعیین اهداف کوتاه مدت و بلندمدت واقع بینانه کار خواهند کرد.

توانبخشی افراد مسن شامل یک فرآیند فعال است که از طریق یک رویکرد تیمی هماهنگ چند رشته ای ارائه می شود، که هدف آن بهبود عملکرد و توانمندسازی افراد برای زندگی با حداکثر پتانسیل است. بزرگسالان ضعیف و مسن به ویژه در معرض زوال عملکردی در نتیجه بیماری هستند و توانبخشی بخشی ضروری از مراقبت های پزشکی برای این جمعیت است.

مزایای توانبخشی سالمندان

 • بازیابی استقلال در انجام فعالیت های شخصی
 • افزایش ایمنی
 • کاهش خطر سقوط
 • بازیابی اعتماد به نفس
 • بهبود کیفیت زندگی
 • کمک به سالمند برای انجام فعالیت های روزمره زندگی
 • بهبود تحرک در داخل و خارج از منزل
 • حفظ و افزایش قدرت عضلانی
 • آموزش مجدد تعادل و راه رفتن

توانبخشی سالمندان چیست؟

توانبخشی سالمندان خدماتی است که بر سلامتی و نیازهای توانبخشی سالمندان تمرکز دارد.

اهداف برنامه توانبخشی بر بازگرداندن بیماران به عملکرد فیزیکی و ذهنی که قبل از وقوع دوره سلامت در آن بودند، تمرکز دارد.

توانبخشی برای افراد سالمند معمولاً با توجه به نیازهای بیمارو شرایط فیزیکی وی را ارائه می دهد.

کاردرمانی برای سالمندان از فعالیت‌های زندگی روزمره ، مانند لباس پوشیدن، انجام کارهای خانه و سرگرمی‌های مورد علاقه ، برای بازیابی یا حفظ توانایی فیزیکی استفاده می‌کند. این نوع درمان به بازیابی مهارت هایی مانند سوار و پیاده شدن از ماشین، بالا رفتن از پله ها و مانور دادن در محیط منزل کمک می کند.

توانبخشی سالمندان در چه شرایطی توصیه می شود؟

در حالی که افزایش سن برای همه افراد متفاوت به نظر می رسد، سه شرایط رایج وجود دارد که نیاز به توانبخشی را برای افراد مسن ایجاد می کند.

با افزایش سن، بدن ما شروع به فرسودگی می کند. این یک حقیقت ناگوار است، اما این چیزی است که همه ما در نهایت از آن عبور می کنیم. در بیشتر موارد، این فروپاشی تدریجی طبیعی است و به فعالیت‌های زندگی روزمره در بزرگسالی آسیب نمی‌رساند.

بسیاری از سالمندان تا سال‌های دوران پیری خود متحرک و مستقل می‌مانند. اما در شرایط دیگر، شرایطی مانند مشکلات تعادلی و سکته مغزی، یا صدمات ناشی از تصادفات می توانند فرد را ناتوان و نیازمند دریافت خدمات توانبخشی کند.

در این موارد، مراقبت طولانی‌مدت معمولاً ضروری است و ممکن است تنها راهی باشد که فرد می‌تواند سلامت خود را بازگرداند و به زندگی مستقل ادامه دهد.

3 شایع ترین شرایطی که نیاز به توانبخشی نیاز دارند:

1. سکته مغزی
سکته مغزی سومین علت مرگ و میر در سراسر جهان است.

بسته به شدت، سکته مغزی می تواند باعث اختلال در گفتار، اختلال در حرکت و فلج شود. پس از سکته مغزی، اکثر بیماران تحت مراقبت های توانبخشی قرار می گیرند تا قدرت خود را بازیابند و دوباره به زندگی عادی خود ادغام شوند.

2. مشکلات تعادل
مشکلات تعادلی 75 درصد از افراد مسن 70 سال به بالا را تحت تأثیر قرار می دهد. اگرچه شدت آنها متفاوت است، اما می توانند فلج کننده باشند و منجر به مشکلات مداوم با قدرت و ثبات شوند.

هنگامی که مشکلات تعادلی به سطح ناپایداری می رسد، کاردرمانی اغلب برای کمک به سالمند برای رفع ضعف عضلانی و سفتی مفاصل و بازیابی قدرت لازم برای زندگی مستقل یا نیمه مستقل مورد نیاز است.

3. سقوط
سقوط در بین افراد 65 سال و بالاتر بسیار شایع است.  زمین خوردن می تواند باعث آسیب شود و تاثیر زیادی بر کیفیت زندگی داشته باشد.

شکستگی لگن، درد مزمن و ناتوانی همگی از عوارض جانبی احتمالی زمین خوردن هستند و می توانند حفظ استقلال بدون مراقبت های کاردرمانی را برای سالمندان دشوار کنند.

سایر دلایل نیاز به توانبخشی

 • مراقبت های بعد از جراحی
 • توانبخشی قلبی
 • بیماری های ریوی و مراقبت های تنفسی
 • مدیریت دیابت
 • مراقبت از زخم
 • بیماری عصبی
 • مراقبت های ارتوپدی

توانبخشی می تواند به جلوگیری از آسیب و بستری شدن در بیمارستان در آینده کمک کند، در حالی که به سالمندان کمک می کند استقلال خود را حفظ کنند و نیاز به مراقبت های طولانی مدت را کاهش می دهد.

 

کلمات مرتبط :

مرکز توانبخشی در جردن – توانبخشی برای افراد سالمند – توانبخشی برای افراد مسن – کاردرمانی برای افراد سالمند – کاردرمانی پس از سکته مغزی – کاردرمانی در جردن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید