بازی درمانی برای کودکان همان چیزی است که مشاوره برای بزرگسالان می تواند کمک کننده باشد.

بازی درمانگران از بازی، وسیله بیان طبیعی کودکان، استفاده می کند تا به آنها کمک کند احساسات خود را به جای کلمات، با اسباب بازی راحت تر بیان کنند.

بازی درمان استفاده سیستماتیک از یک مدل نظری برای ایجاد یک فرآیند بین فردی که در آن بازی درمانگران آموزش دیده از قدرت های درمانی بازی برای کمک به مراجعان برای پیشگیری یا حل مشکلات روانی اجتماعی و دستیابی به رشد و توسعه مطلوب استفاده می کنند.

به عنوان یک رابطه بین فردی پویا بین یک کودک (یا فرد در هر سنی) و یک درمانگر آموزش دیده در روش های بازی درمانی که مواد بازی انتخابی را فراهم می کند و ایجاد یک رابطه ایمن را برای کودک (یا فرد در هر سنی) تسهیل می کند تا به طور کامل بیان و بیان کند. خود (احساسات، افکار، تجربیات و رفتارها) را از طریق بازی، وسیله طبیعی ارتباط کودک، برای رشد و تکامل بهینه کشف کنید.

بازی درمانی نوعی روان درمانی است و می تواند در کمک به کودکان در زمینه مسائل عاطفی و روانی موثر باشد

کودکان اغلب از بازی برای بیان خود و جهت یابی در جهان استفاده می کنند و بازی درمانی از این بهره می برد. بازی درمانی در درجه اول با کودکان استفاده می شود. اگرچه، می توان از آن برای بزرگسالان نیز استفاده کرد. معمولاً برای کودکان بین 3 تا 12 سال استفاده می شود.

هدف اصلی بازی درمانی کمک به کودکانی است که ممکن است با ابراز خود یا احساسات خود مشکل داشته باشند تا خود را از طریق بازی ابراز کنند.

تکنیک های مختلفی را می توان در طول بازی درمانی به کار برد. تکنیک مورد استفاده در طول جلسه درمانی تا حد زیادی به نیازهای کودک و نظر درمانگر بستگی دارد.

یک جلسه درمانی معمولی معمولا بین 30 تا 45 دقیقه طول می کشد. در طول یک جلسه بازی درمانی، درمانگر محیطی راحت و امن را برای بازی کودک ایجاد می کند. سپس درمانگر تعاملات کودک با اسباب بازی های ارائه شده را مشاهده می کند.

همانطور که کودک در اتاق بازی درمانگر راحت‌تر رشد می‌کند، فعالیت‌های بازی خاص‌تری که مسائلی را که کودک با آن‌ها سروکار دارد هدف قرار می‌دهند، معرفی می‌شوند. 

موارد کاربرد بازی درمانی

این روش درمانی به ویژه برای افرادی که با برقراری ارتباط و ابراز وجود به شیوه ای مثبت و سالم مشکل دارند مفید است.

کودکانی که مورد آزار و اذیت قرار گرفته اند یا حوادث بسیار آسیب زا یا استرس زا را تجربه کرده اند، می توانند از بازی برای بازیابی حس عادی بودن در زندگی خود بهره مند شوند. کودکان مبتلا به اختلالات خاصی که بیان عاطفی و اجتماعی آنها را مختل می کند، معمولاً از این تکنیک درمانی سود زیادی می برند.

اینها می تواند شامل کودکان مبتلا به اختلالات رفتاری یا اختلالات یادگیری باشد و شرایط از جمله :

 • اوتیسم
 • اختلال نقص توجه و بیش فعالی (ADHD)
 • افسردگی
 • اختلالات اضطرابی
 • اختلال استرس پس از سانحه
 • آسیب های جسمی و روحی
 • سوء استفاده جنسی
 • آزار جسمی یا عاطفی

فواید بازی درمانی

 • به کودکانی که در برقراری ارتباط کلامی مشکل دارند، این امکان را می دهد تا از راه فعالیت های بازی خود را ابراز کنند. به عنوان مثال، کودکی که از صحبت کردن امتناع می ورزد، ممکن است در عوض افکار یا نیازهای خود را ترسیم یا ترسیم کند.
 • فضایی را ایجاد می کند که در آن کودک احساس راحتی می کند که خودش به جای دیگر اشکال سنتی تر روان درمانی باشد.
 • به کودکان کمک می کند تا مهارت های ارتباطی و اجتماعی خود را با گذشت زمان تقویت کنند. پس از چندین جلسه، کودکی که صحبت نمی کرد ممکن است شروع به بیان چندین عبارت کند.
 •  به کودک این امکان را می دهد که از اسباب بازی ها و وسایلی که با آنها راحت تر است استفاده کند و با سرعت خودش پیش برود.
 • به کودکان کمک می کند تا احساسات خود را درک کنند، به خصوص اگر قبلاً با انجام این کار مشکل داشتند.

تکنیک های بازی درمانی

دو شکل اصلی از این درمان وجود دارد که توسط بازی درمانگران استفاده می شود:

بازی درمانی غیر رهنمودی: در این روش درمانگر کودک را رها می کند تا در هر گونه فعالیت بازی که ممکن است از آن لذت می برد شرکت کند و خود را با دخالت محدود بیان کند.

بازی درمانی دستوری: در این روش درمانگر رویکردی عملی اتخاذ می کند و کودک را از طریق فعالیت های بازی هدایت شده هدایت می کند تا به آنها کمک کند تا خود را بیان کنند. آنها معمولاً دستورالعمل‌های خاصی را می‌دهند و در حین انجام آن بر کودک نظارت می‌کنند.

 

مقالات مرتبط :

کلینیک کاردرمانی در جردن

کلینیک گفتاردرمانی در جردن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید