آفازی یک اختلال مغزی است که در آن فرد در صحبت کردن یا درک صحبت کردن دیگران مشکل دارد. این اتفاق با آسیب یا اختلال در بخش‌ هایی از مغز که زبان گفتاری را کنترل می‌کنند، اتفاق می‌ افتد.

اغلب با شرایطی مانند سکته مغزی اتفاق می افتد، آفازی اغلب قابل درمان است و گفتار درمانی همچنان می تواند به افرادی که به طور دائمی این وضعیت را دارند کمک کند.

این اختلال مناطقی از مغز را تحت تأثیر قرار می دهد که توانایی صحبت کردن و کلماتی که استفاده می کنید یا نحوه درک آنها را کنترل می کند.
ناحیه بروکا که توانایی صحبت کردن را کنترل می کند و ناحیه ورنیکه که انتخاب و درک کلمات را کنترل می کند معمولاً تحت تأثیر آفازی قرار می گیرند.

این اختلال معمولاً به دلیل آسیب به بخشی از مغز شما اتفاق می‌افتد، اما می‌تواند در شرایطی رخ دهد که عملکرد مغز شما را مختل می‌کند. انواع مختلفی از آفازی نیز وجود دارد. محل آسیب در مغز نوع آفازی شما را تعیین می کند.

این وضعیت تقریباً همیشه نشانه مشکل دیگری مانند سکته مغزی یا ضربه مغزی است. همچنین می تواند به عنوان یک اثر موقت شرایطی مانند میگرن رخ دهد.

اولین قدم در درمان آفازی معمولاً درمان بیماری ایجاد کننده آن است. در شرایطی مانند سکته مغزی، بازگرداندن سریع جریان خون به ناحیه آسیب دیده مغز گاهی اوقات می تواند آسیب دائمی را محدود یا از آن جلوگیری کند.

در مواردی که آفازی به دلیل یک مشکل موقتی مانند ضربه مغزی، میگرن، تشنج یا نوعی عفونت اتفاق می افتد، آفازی اغلب موقتی است. آفازی معمولاً با بهبودی بهبود می یابد یا به طور کامل از بین می رود و مغز شما با گذشت زمان و درمان بهبود می یابد.

علائم آفازی

از آنجا که این بر توانایی شما در برقراری ارتباط تأثیر می گذارد، افراد مبتلا به این بیماری اغلب احساس می کنند درک آنها برای دیگران دشوار است. این می تواند طیف وسیعی از مشکلات را ایجاد کند. برخی از آنها فقط ناراحتی های جزئی هستند، مانند عدم امکان درخواست یک لیوان آب. برخی دیگر ممکن است دچار سوء تفاهم های تهدید کننده زندگی شوند، مانند اینکه نتوانید به کسی بگویید علائم سکته را دارید.

نوع آفازی شما بستگی به تأثیر آن بر توانایی شما در صحبت کردن و درک آنچه دیگران می گویند دارد. متخصصان بر اساس اینکه آفازی شما شامل مشکلات روانی، تکرار و درک است، نوع را تعیین می کنند.

درمان با گفتاردرمانی

گفتاردرمانی یکی از راهکارهای اصلی در درمان آفازی است که توسط متخصصان ما در مرکز خانه توانبخشی (گفتاردرمانی در جردن) ارائه می شود.

هدف از گفتاردرمانی کمک به بازیابی برخی از توانایی های شما برای برقراری ارتباط است، و همچنین به شما کمک می کند تا در صورت لزوم راه های دیگری برای برقراری ارتباط ایجاد کنید.

بسته به نیاز و خدمات ارائه شده ممکن است گفتار و زبان درمانی به صورت فردی یا گروهی دریافت کنید.

میزان موفقیت درمان در افراد مختلف متفاوت است. اکثر افراد مبتلا به آفازی تا حد زیادی بهبود می یابند و برخی به طور کامل بهبود می یابند.

اگر این اختلال ناشی از یک رویداد یکباره، مانند سکته مغزی باشد، اکثر بیماران تا حدی با درمان بهبود می یابند. اما شانس بهبودی برای افراد مبتلا به آفازی ناشی از یک وضعیت عصبی پیشرونده ضعیف تر است.

هنگامی که آفازی به دلیل یک بیماری پیشرونده ایجاد می شود، درمان بر استفاده حداکثری از کارهایی که افراد هنوز می توانند انجام دهند و ایجاد راه های دیگر برای برقراری ارتباط برای آماده شدن برای زمانی که صحبت کردن دشوارتر می شود، متمرکز است.

متخصصان ما در مرکز خانه توانبخشی خدمات تخصصی گفتاردرمانی برای درمان آفازی و سایر اختلالات گفتاری را ارائه می دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید